Kalendarze Świata #1

W naszej nowej serii artykułów chcielibyśmy przybliżyć Wam kalendarze świata. Dziś prezentujemy kalendarz japoński.

Pierwszy kalendarz przybył do Japonii z Chin, przez Koreę. W 6. stuleciu naszej ery, Sąd Imperialny Yamato (który władał wtedy krajem) zaprosił do siebie księdza z kraju zwanego wtedy Paekche (dzisiejsze tereny Korei), aby ten nauczył Japończyków jak stworzyć kalendarz. Mówi się, że Japończykom udało się stworzyć swój pierwszy kalendarz w 604 roku.

@Momotarou2012

W Japonii, od 1873 roku używany jest kalendarz gregoriański, z lokalnymi nazwami miesięcy i w większości stałymi świętami. Jednak zanim kalendarz gregoriański wszedł do użycia, w Japonii obowiązywał kalendarz księżycowo-słoneczny.

W kraju wschodzącego słońca wykorzystywane są trzy systemy rachuby lat.

  • Ery Japońskie – nazwy są oparte na rządach danego cesarza. Obecnie jest to “Heisei 30”, co oznacza “pokój wszędzie”. Cesarz Akihito zaczerpnął nazwę z dwóch klasycznych ksiąg chińskich poświęconych filozofii i historii. Okres ten zakończy się 30 kwietnia 2019. roku, kiedy to przypada data zapowiedzianej abdykacji Cesarza.

  • Zachodnie oznaczenie lat – zwane Seireki, co przypomina dobrze znany nam kalendarz.

  • Rok imperialny – oparty na mitologicznych założeniach pierwszego cesarza Japonii, Jimmu, który dał mu początek w 660 roku p.n.e.

Ten ostatni system rachuby lat w kalendarzu japońskim obowiązywał do końca II wojny światowej. Dwa pierwsze obowiązują w kalendarzu nadal.

Każdy z miesięcy w japońskim kalendarzu, poza normalną nazwą, ma także swoją nazwę tradycyjną, która wykorzystywana jest między innymi w poezji, bądź sztukach teatralnych, które nawiązują do okresu Edo (historyczny okres w historii Japonii, w którym władzę sprawował Siogunat Tokugawa).

Przed 1873 rokiem, miesiące w kalendarzu dzieliły się na 3 dekady: górną dziesiątkę (上の十日), środkową dziesiątkę (中の十日) i dolną dziesiątkę (下の十日). Dopiero później, po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego i po oficjalnym nazwaniu dni tygodnia przez Fukuzawę Yukichiego, wprowadzono w kalendarzu normalny system tygodniowy. Nazwy pochodzą od pięciu nawiązujących do yin i yang żywiołów, wszystkich wyodrębnionych w taoizmie.

X